Nemzeti Stroke Prevenciós és Rehabilitációs Liga

Diszfágia Szekció alakult a Horányi Béla Klinikai Idegtudományi Társaság keretein belül

2024. március 5.

A diszfágia nyelészavart jelent, melynek előfordulása neurológiai betegek körében gyakori. A stroke betegek 30-50%-ánál lép fel az akut fázisban, de a 6. hónapban is 10% körül lehet. Különösen az akut fázisban nagyobb eséllyel jelentkezik aspirációs pneumonia (félrenyelés okozta tüdőgyulladás). Nyelészavar esetén jelentősen nagyobb a szövődmények aránya, hosszabb a kórházi kezelés, rosszabb a prognózis. A nyelészavar szűrése révén tervezhető meg a betegek táplálásterápiája, mely egy egészen új területe a betegellátásnak. Ennek megfelelően minden stroke beteg kezelése során fontos ennek a területnek a korszerű ismerete. Tanácsokkal lehet szolgálni a stroke-betegek és hozzátartozóik számára az agyi érkatasztrófát követő időszakban is.
Ez adja nagy jelentőségét a Horányi Társaság és a Liga szakmai együttműködésének.

Angels Awards Gold Status díjat kapott a János kórház Neurológiai Osztálya és Stroke Centruma

2024-ben, ezúttal harmadszor nyerte el a Liga székhelyéül szolgáló Észak-budai Szent János Centrumkórház Neurológiai Osztály – Stroke Centrum az ESO (Európai Stroke Szervezet) Angels Awards Gold Status minősítését, melyet az akut stroke ellátás minőségi mutatói alapján ítélnek oda.
Magyarországról más neurológiai osztályok is részesültek gold és platina statusban, melyre a Liga nagyon büszke.

A szondatáplálás hete, 2024

A szondatáplálás hete, 2024. február 5-12.

Immáron 14 éve február 2. hetében a figyelem a szondatáplált betegekre irányul.

Hazánkban idén 16 szakmai szervezet állt a Szondatáplálás hete kezdeményezés mellé. Szakorvosaik, vezetőik hívják fel az egészségügyben dolgozók figyelmét a szondatáplálás fontosságára, hogy az minél szélesebb körben, a mindennapi gyógyító gyakorlat része legyen.

Ezzel egyidőben a szondatáplált betegek és hozzátartozóik a nagyközönséget szólítják meg, hogy a szondatáplált beteget elfogadják, segítsék és támogassák a mindennapokban.

A szondatáplált betegekre történő figyelemfelhívást az alábbi szakmai szervezettek támogatják:

Magyar Mesterséges Táplálási Társaság
Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság
Magyar Hospice-palliatív Egyesület
Neurológiai Szakmai Kollégium
Haosz, Háziorvosok Online Szervezete
Horányi Béla Klinikai Idegtudományi Társaság
Nemzeti Stroke Prevenciós és Rehabilitációs Liga
Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság
Magyar Gyermekonkológiai Hálózat
Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Társaság Gyermek Rehabilitációs Szekció
Magyar Ápolási Igazgatók Egyesülete
Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

2024-ben Csatlakozó Új Szervezetek:

Orvosi Rehabilitáció És Fizikális Medicina Magyarországi Társaság
Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai És Intenzív Terápiás Tanszék
Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai És Intenzív Terápiás Klinika
Aneszteziológiai És Intenzívterápiás Szakmai Kollégium Tagozat

További részletek:

Nutricia Otthonápoló Szolgálat

Őszintén a szondatáplálásról – minden korosztálynak


A stroke világnapja, 2024. Október 29.

A stroke világnapja, 2023. október 29.

A World Stroke Organisation 2004-ben alakult meg. Nem sokkal ezután rendezték meg az első "World Stroke Day"-t, később pedig ez rendszeressé vált. A stroke megelőzésének, a már bekövetkezett betegség magas színvonalú ellátásának célja hívta életre az eseményt. A szakmai és társadalmi együttműködés szükségességének felismerése volt létrejöttének jogos indoka.

A stroke agyi érbetegség, melynek lényege, hogy az agy bizonyos területen nem kap működéséhez szükséges mennyiségű vért, vagy ellenkezőleg, vérzés keletkezik. A két folyamat ugyan mutat jelentős különbségeket is, de mindenképpen közös, hogy azonnali beavatkozást igénylő, adott esetben életet veszélyeztető kórkép. Gyakorisága alapján népegészségügyi kérdés, mind a betegek, mind a társadalom számára súlyos teher.

A modern diagnosztika és terápia (élén a vérrögoldó – ún. trombolízis, ill. vérrög eltávolító – ún. trombektómia kezeléssel) jelentős eredményeket hozott. Ennek ellenére még mindig sok a teendő. A szakmai feltételeket az egészségügyi rendszer biztosítja. Eredményeket azonban a lakosság együttműködése nélkül nem lehet elérni. Utóbbi megnyerését és egészségtudatosságának növelését szolgálják a lakossági stroke kampányok, melyekből a civil szervezetek, így a Szent János kórházi székhelyű Nemzeti Stroke Prevenciós és Rehabilitációs Liga is kiveszi részét.

Legjobb a stroke megelőzése. Ez az ún. rizikóbetegségek (élén a magasvérnyomás, cukorbetegség, vérzsírbetegség és szívritmuszavar) időben történő felismerésével és kezelésével jár, melynek hathatós segítője a háziorvos. De a főszereplő ismét a személy, aki ebben a periódusban még nem beteg. Rajta múlik a megfelelő életmód, kellő testmozgás, a dohányzás kerülése, az alkohol mértékletes fogyasztása. Ha pedig bármely betegség ismertté válik, az orvosi utasítások maradéktalan betartása.

Magyarországon évente 25-30 ezer akut (heveny) stroke miatt történik kórházi felvétel. Jól szervezett stroke-ellátó rendszer van, mely a nap 24 órájában képes a korszerű ellátást biztosítani. Ilyen stroke központ működik az Észak-budai Szent János Centrumkórházban (ECK) is. Fontos, hogy adott a megfelelő korszerű orvostechnikai háttér, de legalább annyire a felkészült személyzet állandó jelenléte. Az évente 2000 körüli neurológiai betegfelvétel kb. 90%-a sürgősségi, ezen belül a stroke-betegek aránya meghatározó. A trombolízis és trombektómiás kezelések száma folyamatosan növekszik, utóbbiak végzésére 2023. április óta a hét bizonyos napjain helyben is lehetőség van. Ez nagy előrelépést jelent főként a budai oldal betegei számára, hiszen jelentősen rövidíthető a betegek mentőszállításának ideje. Megvalósult az agyi erek ún. sztentelése, a keringés helyreállítása is az arra alkalmas betegek esetében.

A Szent János Centrumkórházba érkező akut stroke-betegek számára nagy előny, hogy a kórház rendelkezik lényegében valamennyi orvosszakmát lefedő fekvő-beteg osztállyal. Miután az agyi érbetegség szoros kapcsolatban áll más keringési betegségekkel, így a kardiológia, diabetológia, stb. is szoros együttműködésben ellátható. Az akut ellátásban mindenki számára természetes a radiológia, intenzív terápiás osztály megléte és hathatós segítsége, az intervenciós radiológus elérhetősége.

A stroke-betegek jelentős része rehabilitációs kezelésre szorul a neurológiai ellátást követően. A Szent János Centrumkórház Mozgásszervi Rehabilitációs Osztálya ebben nyújt aktív segítséget, de támogatásra lehet számítani kiemelt szintű országos rehabilitációs intézettől is.

Az utógondozás a hosszútávú stratégia része. A Neurológiai Osztály – Stroke Centrum Szakambulanciája sok ezer beteget lát el, de az osztály szerves részét képező területi szakrendelés is megvalósítja ezt a célt.

Természetes az is, hogy egy kórház neurológiai osztálya csak széleskörű együttműködésben tudja feladatát magas szinten megvalósítani. A Szent János Centrumkórház esetében is így van. Hazai szakmai és civil kapcsolatai mellett a – Stroke Liga révén – részese az európai szervezeteknek: személyes kapcsolódás révén az Európai Stroke Társaság mellett aktív résztvevője a SAFE-nak (Stroke Alliance for Europe) és a SAP-E-nek (Stroke Action Plan for Europe). Büszkeségünk az, hogy az Angels nemzetközi szervezettel történt együttműködés révén eredeti online verziójú stroke felvilágosító programot tudtunk megvalósítani, melyben a betegség tüneteire óvodásokat tanítottunk meg („Stroke Ovi program”). 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban az Európai Stroke Társaság és az Angels közösen létrehozott díját arany és platina fokozatban kapta meg az Észak-budai Szent János Centrumkórház Neurológiai Osztály – Stroke Centrum, elismerve az ott folyó stroke-ellátás magas színvonalát.

A World Stroke Organisation angol nyelvű weboldala

The World Stroke Campaign - A nemzetközi szervezet felhívása angol nyelven